Přijmout či nepřijmout? To je otázka, kterou si klade mnoho lidí a mnoho z nich má z přijetí této měny obavy. Je tento strach oprávněný?
Výhody přijetí
V současné době přichází Česká republika o necelá 3 % HDP. Kdybysme platili eurem, kupní síla by v zemi byla o tyto procenta větší. Zároveň jsme státem, který je závislý na exportu do Evropské unie. Pro podnikatele vyvážející své zboží a pro zahraniční investory by euro znamenalo jistotu v podobě stability. Také by odpadlo kurzové riziko při zahraničních investicích.
Pro běžné občany by přijetí eura přineslo výhodu jednotné měny skoro na celém kontinentu. Odpadly by starosti ve směnárnách, přepočítávání kurzu mezi korunou a eurem a také přepočítávání cen v zahraničí na částku v korunách.
Přijetí eura by navíc znamenalo ještě větší integraci se státy Evropské unie. Příkladem může být Slovensko, které úspěšně přečkalo ekonomickou krizi a nyní z eura profituje.
Nevýhody přijetí
Pokud se podíváme do států eurozóny, zjistíme, že mnoha státům ekonomika neroste tak rychle, jako před přijetím jednotné měny. Při detailnějším prozkoumání zjistíme, že se hlavně jedná o ekonomické giganty – Německo, Francii atd. Menších ekonomik se přijetí eura dotklo méně. Otázkou je, jak by reagovala ekonomika České republiky. Nevýhodou je tedy nepředvídatelnost vývoje po přijetí této měny.
Další nevýhodou je, že se Česká republika bude muset zapojit do řešení ekonomických problémů vzniklých v eurozóně, příkladem je řecká krize. Opět ale můžeme brát jako vzor naše východní sousedy. Slovensko se sice na řešení této krize podílí, ale ekonomické výhody přijetí eura Slováci pociťují více než nevýhody.
Poslední nevýhodou je samotný přechod na euro. Pro běžné občany se změní ceny všeho a vše si budou muset několik let ještě přepočítávat na koruny. Vzor si lze opět vzít od států, které již na euro přešly. V mnoha zemích byly v obchodech rok až dva cenovky vždy v obou měnách, aby si zákazník mohl pohodlně zvyknout na tento přechod.