Pes sám doma

I když se psi postupně přizpůsobují životu u lidí, v základu jsou pořád smečková zvířata. A jako taková nemají rádi samotu. Každého psa bychom ale měli na samotu navyknout, protože jednou přijde chvíle, kdy ho budeme muset nechat doma a odejít. Nejlepší je psa navykat už od štěněcího věku. Jsem zastáncem toho, že každý, kdo si přinese domů štěně, by s ním měl zůstat alespoň pár dní doma. Odloučení od matky je pro něj těžké, ale brzy si zvykne na novou smečku.
hnědé štěňátko
Už během těch pár dnů doma ho můžete vždy nechat na pár minut v místnosti samotného, když jdete například do koupelny. Po pár dnech jděte vynést koš a nechte pejska doma. Postupně dobu o samotě prodlužujte, ze začátku mu můžete nechat kousek svého oblečení v pelíšku, aby cítil Vaši přítomnost. Až půjdete poprvé pryč na delší dobu, například do práce, pořádně psa vyvenčete, vyběhejte, pohrajte si s ním, pocvičte, ať si unaví i hlavičku. Uvidíte, že se naučí prospat celý den, co jste v práci, nebude štěkat, výt, ani nic ničit.

Nezapomeňte, že pokud pes kňučí nebo štěká, do místnosti nesmíte vejít. Pes by se naučil, že jakmile si štěkne, tak Vás tím přivolá, a mohl by tak proštěkat celý den. Vejděte, až když utichne a chvilku nic neuslyšíte. Takto lze samozřejmě naučit i starší pes, ale chce to trpělivost.

Pokud tedy odcházíte a máte psa naučeného na samotu, bez problémů by měl vydržet kolem 8 hodin doma bez venčení. Pes celý čas většinou prospí. Po příchodu by měla hned následovat procházka a nějakou dobu byste se mu měli věnovat ještě formou hry nebo výcviku.
jezevčík na gauči

Problém nastává, když chceme odejít na delší dobu nebo dokonce několik dní a psa nemůžeme vzít s sebou. Většina chovatelů má zajištěné hlídání v rodině nebo u známých, kteří psa dobře znají a pes zná je. Další variantou je psí hotel. To je hodně kontroverzní téma, nicméně v dnešní době existují psí hotely, které mají velmi pozitivní přístup, mají zahradu, na které si psi spolu vyhrají, můžete si vybrat, zda pes bude spát v kotci nebo v místnosti spolu s ostatními ubytovanými. Je dobré si přečíst recenze hotelů a navštívit je ještě předtím, než tam svého psího kamaráda odložíte třeba na týden. No a pokud vlastníte psa, který má nějakou poruchu chování, je bázlivý a podobně, nezbývá Vám nic jiného než přizpůsobit svůj život tomu jeho, abyste ho mohli brát všude s sebou a mít ho pod dohledem. V dnešní době, zvláště v Česku, je situace ohledně psích mazlíčku velmi příznivá čili není problém vzít psa do autobusu, vlaku, restaurace, hotelu apod.