Nepřevážejte kola zbytečně riskantně

Jízdní kolo můžete poměrně bezpečně vozit jako spoluzavazadlo vlakem. Výraz „poměrně“ je zde na místě, protože ve vlaku nejste sami, a při manipulaci s bicykly tu může dojít k nějakému problému ve vztahu k ostatním pasažérům. Platí to i pro přepravu kol vlakem, která jsou pojištěná, a přepravují se bez vaší účasti.

rodina na kolech

Relativně bezpečnější je převážení jízdních kol osobními vozidly. Opět je zde výraz „relativně“ zařazen oprávněně, neboť zde záleží na typu nosiče. Ty střešní, a nosiče na zadní dveře, skýtají jistá úskalí, o kterých byste měli vědět, naopak nosiče na 4 kola na tažné zařízení v tomto směru vyzní lépe, a jedinou jejich nevýhodou je vyšší cena.

výlet na kolech do přírody

Střecha jako potenciálně nebezpečné místo – zvedat a pokládat kola na střechu, třebaže do horizontálních lyžin značkového a špičkového výrobku, je vždy riskantní, stačí totiž uklouznout nebo špatně kolo uchopit, a pokud vám spadne na karosérii horské kolo o váze patnácti kilo, nemusí to dopadnout dobře. Potíže mohou nastat i při jízdě, kdy se cosi nahoře uvolní, a vy nemáte žádný přehled o tom, co se nad vámi děje. S nosiči na zadní dveře je to o něco lepší, ale stále v principu zvedáte kola vysoko nad vozovku, a v blízkosti karosérie.

Tažné zařízení – rozhodnete-li se pro nosič kol na tažné zařízení, musíte počítat s jednou výraznou nevýhodou – vyšší pořizovací cenou. Je v tom kus logiky, neboť jde o technicky propracovanější výrobky, ve srovnání s jinými typy nosičů. Pak už se vám ovšem budou sčítat pozitiva:

  • Montáž nosiče je snadná a probíhá nízko nad povrchem vozovky.
  • Kola snadno na nosič nasadí i křehká dívka, právě díky nízko položeným nosníkům.
  • Na kola za jízdy dobře vidíte, a tím pádem nejste nervózní z nevědomosti, co se s koly děje, což je případ střešních nosičů.
  • Jízdní vlastnosti vašeho vozu se prakticky nezmění vzhledem k nízkému těžišti uložených kol, což je diametrálně odlišné od střešních nosičů, a zčásti i těch, na páté dveře.