Lze legálně stáhnout písničky z YouTube?


Mnoho především mladých lidí rádo poslouchá hudbu. A není divu. Muzika nás může motivovat, pomáhá nám vypořádat se například se ztrátou, vyjadřujeme jí ale i třeba radost a štěstí. Ovšem vzhledem k tomu, že onu skladbu někdo musel vytvořit a nahrát, je jasné, že bychom za její poslech měli zaplatit.

To se však ne každému líbí. Není tedy divu, že vzniklo mnoho internetových stránek, kde si můžeme poslechnout libovolnou hudbu zadarmo. Mezi oblíbené pak patří YouTube. Ačkoliv je totiž známé spíše svou možností přehrávat videa, lze na něm najít i muziku, a to často i s textem písně. A co více, je to zadarmo.

youtube1

Jistě, pokud na to autoři skladby či společnost, která ji vydala, přijdou, dané video obvykle zablokují. To se však, zvláště u starších písní, nestává až tak často. Nic nám tedy nebrání pustit si to, na co máme zrovna náladu.

Dobrá, ale co když chceme poslouchat hudbu i když zrovna nemáme přístup k internetu? Pak je tu možnost stáhnout písničky z YouTube. Existuje dokonce několik způsobů, jak to provést. Ovšem otázkou, na kterou hledá odpověď jen málokdo, je to, zda je tento postup legální.

Jistě, je povoleno pořídit si například kopii filmu pro soukromé použití, například pro případ, že se vám originál ztratí. Ovšem to předpokládá, že jste za onen originál platili. Tak tomu v tomto případě není. Neporušujeme tedy autorský zákon?

youtube2

Dobrou zprávou je, že my jako příjemci nikoliv, pokud dané video máme pouze pro soukromé použití. Pokud bychom jej však někde promítali, a dokonce za takovou akci vybírali vstupné, pak už by to bylo něco jiného.

Zákon samozřejmě porušují ti, kdo umisťují skladby na své YouTube kanály bez souhlasu jejich autora. Tento přečin však nebývá nijak přísně trestán, pokud nejde o opakovaný delikt. Většinou se to řeší pouze smazáním daného videa. A to bohatě stačí. Pokud tedy máte nějaký oblíbený song, raději si jej stáhněte, než bude pozdě.