Z jakého materiálu postavit pergolu?


Pergoly jsou především v posledních letech velmi oblíbeným doplňkem na každé moderní zahradě. Pergola Pergoly-trutnov mají mnohonásobné využití a opravdu se vyplatí do nich investovat. Víte, z jakých materiálu se nejčastěji vyrábí, jaké jsou výhody a nevýhody těchto materiálu a k čemu jsou pergoly vůbec dobré? Poradíme vám!

V první řadě je nutné si shrnout nejčastější výrobní materiály pergol – těmi jsou v naprosté většině případů kov, dřevo nebo plast.

zahradní pergola

Nejčastěji budované dřevěné pergoly. Ty se hodí především do hezky upravených a velkých zahrad, nebo k rodinným domkům. Výhodou je jejich přírodní vzhled, který do tohoto prostředí krásně zapadne. Nevýhodou pak může být to, že dřevo se musí neustále udržovat a natírat aby nedocházelo k trouchnivění. Nicméně i přes tento nedostatek, jsou stále dřevěné pergoly ty nejoblíbenější.

Dalším výrobním materiálem je kov. Kovové pergoly se nejčastěji vyrábějí jako zastřešené terasy k domům, nebo k bytům. Tento materiál je velmi odolný a není třeba jej nějak speciálně udržovat. Výhodou je, že je lze vyrobit v kterékoliv barvě. Mohou tak výborně ladit s celým designem domu, či bytu.

dřevěná pergola

Posledním materiálem je plast. Plastové pergoly, jsou spíše altány, které vynikají svoji velmi nízkou pořizovací cenou. Nicméně od tohoto materiálu nemůžete čekat žádnou extra velkou kvalitu, ani bytelnost. Výhodou je, že tyto pergoly můžete kdykoliv složit a odstranit, nicméně pro nějaké dlouhotrvající použití nejsou příliš vhodné.

Všeobecně se pergoly nejčastěji používají jako ochrana před slunečním zářením. Obvykle je pod nimi posezení, které má své hlavní využití v létě. Pod pergolami se většinou konají letní čajové dýchánky, grilovací party, nebo zahradní oslavy. Tuto stavbu oceníte i v případě, že máte na zahradě bazén a hledáte nějaký úkryt před sluníčkem po vykoupání.