Vysavač je vynález starý více než sto let

Sáčkový

Sáčkovým vysavačům zdaleka neodzvonilo. Masové rozšíření bezsáčkové technologie sice přineslo jejich určitý útlum, ale jen do jisté míry. V současné době se totiž mění i technologie zachytávání prachových částic v souladu s výkonem elektromotorů. Většinou jde o dvě filtrační vrstvy, jeden před a druhý za pohonnou jednotkou. Sáčky mívají záklopku (manuální nebo automatickou), ovšem vždy se doporučuje manipulovat s naplněným sáčkem na balkoně nebo na zahradě z důvodu nebezpečí protržení sáčku a k vysypání obsahu. Na trhu se sice vyskytují i textilní filtry pro opakované použití, ty se však obecně nedoporučují. Časem totiž materiál křehne, drobnými trhlinkami propouští nečistotu a zanáší se tím elektromotor a pochopitelně se rozvířený prach znovu dostává do ovzduší.
červený lux.jpg

Bezsáčkový

Většinou pracují na principu tzv. zdvojené cyklonové separace prachových částic, což ve výsledku znamená odstranění až 99 procent veškerého prachu. Mají vícestupňové filtrování s HEPA filtrem a velikost nádoby pro dvoupokojový byt postačí už od 3 litrů. Tato technologická inovace je bezesporu účinnější než u papírové filtrace.
Do této kategorie se řadí i vodní vysavače, jejichž efektivita je podobná. Výhodou je pochopitelně úspora za neustálé dokupování papírových filtrů, které nejsou nejlevnější. Vodní vysavače jsou sice poněkud dražší, ale přístroje na bázi cyklonového separátoru už pořídíte od 900 korun.
čistič koberců.jpg

Robotický

Kdo miluje moderní technické vychytávky a nerad se obtěžuje s úklidem, může sáhnout po robotickém přístroji. Levnější modely však pouze kombinují několik základních pohybů po místnosti bez ohledu na to, jak efektivní je jejich práce. Ty propracovanější přístroje zvládnou s pomocí vestavěných čidel a kamer vyhodnotit prostor kolem sebe a vysávají terén s účinností až 99 procent. Nevýhodou těchto výrobků je vždy nutnost zajistit rovný povrch bez přechodových hran, prahů, schůdků, nakloněných rovin apod.