Udělejte si radost. Vyrobte si podzimní dekoraci

Letošní podzim přímo vybízí zůstat doma za pecí a pěkně v teploučku s hrnkem svařeného vína se položit k oblíbené knížce nebo se zaposlouchat do klidné hudby, která hladí naši duši. Někdo má toto období zaškatulkované jako plískanice, deště a sychravo, kdy neustále mrholí a prší. Navíc se zkracují dny a je málo denního světla. To skutečně není nic moc pěkného, nad čím bychom zrovna jásali.

podzimní věnec

Ale stačí pootočit svůj pohled a najednou vidíte, jak na vás vykukuje podzimní sluníčko, které ještě dovede svými paprsky trošku zahřát. A jakmile sluníčko vykoukne zpoza mraků, hned se nám lepší nálada. A což teprve, když se vydáme do listnatého lesa nebo do parku. Snad každého zaujme barevná krása podzimu. Příroda dovede zbarvit listí stromů do nádherných barev a vytváří z nich úžasné kompozice. Listy hýří barvami ze zelené do žluté až okrově hnědé nebo svítivé oranžové. Rozložité javory a vzrostlé buky jsou mistry ve zbarvení listí – bývá veselé červené až tmavě hnědé.

květiny

Víte, čím to je, že list dovede měnit svoji barvu? Ze školních lavic si všichni pamatujeme, že zelené zabarvení má na svědomí chlorofyl a následná fotosyntéza. S končícím létem začíná chlorofylu ubývat a předává žezlo karotenoidům, kdy lupeny žloutnou a antokyanům, kdy lupínky zčervenají. Využijte sílu přírody a ozdobte si proutěné věnce barevným podzimním listím. Anebo proutěný věnec můžete zdobit dalšími přírodninami, které nasbíráte na výletě. Dobře se oblékněte, a v pravou chvíli vyrazte do přírody do parku nebo do listnatého lesa. Pokud máte děti, vezměte ratolesti sebou. Vydovádějí se a mohou vám být nápomocné. Zabavte je a vyhlaste soutěž, kdo nasbírá nejvíce různorodého pestrého listí nebo šišek a šištiček, případně zajímavě tvarovaných větviček. Po návratu děti odměňte drobnými sladkostmi a přizvěte je k výrobě dekorace, která může po návratu domů hned začít.