Růžová vs. Modrá – Rekola vs. Nextbike

Pokud bydlíte ve větším městě a rádi se pohybujete na kole, ale zároveň žádné nevlastníte nebo se bojíte ztráty, tyhle dvě služby jsou rozhodně pro vás.

Už jste o nich slyšeli? Obě služby fungují v propojení s telefonní aplikací. Jednoduše si ji stáhnete, na ulici si kolo najdete, odemknete a už jedete.
žena s kabelkou na kole

·         Rekola

Služba Rekola vznikla v roce 2013 a od té doby šetří čas a peníze desítkám tisíc lidí. Rekola můžete využívat v Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Olomouci, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Kladně, Mladé Boleslavi a v Písku.

 

·         Nextbike

Nextbike vznikl v roce 2004 v Lipsku a dnes jsou dostupné ve více než 200 městem na světě. V České republice jsou k půjčení v Prostějově a Ostravě.

 

Přestože služby fungují na stejné bázi, každá má nesporné výhody, které ta druhá nemá. Podíváme se společně na kategorie: cena, dostupnost a design.

1) Cena

Ceny se u těchto služeb příliš neliší. Zatímco služba Rekola má levnější měsíční tarif (zaplatíme zde 195 korun, na rozdíl od Nextbike, kde vás měsíční tarif vyjde na 200 korun českých), Nextbike vychází levněji v jednorázovém použití. Obě služby sice nabízejí první 15 minut zdarma, ale Rekola si po prvních patnácti minutách účtují 24,- za 30 minut, naproti tomu Nextbike požaduje platbu 20,- na 45 minut v první hodině, po uplynutí první hodiny 20,- na půl hodiny.

Je třeba si říct, že většina lidí využívá kola nárazově a měsíční tarif si nekoupí. V této kategorii tedy Nextbike vyhrává.
košík na kole

2) Dostupnost

V kategorii dostupnost jsou pro nás jednoznačným vítězem Rekola. Je to logicky proto, že jejich kola jsou dostupná ve většině větších měst v České republice, Nextbike u nás zatím nalezneme, jak už jsme zmiňovali, pouze v Prostějově a Ostravě.

Menší (ale pochopitelnou z hlediska praktičnosti) nevýhodou je parkování v rámci zón a stanic. Rekola je nutné po použití vrátit zpět do „růžových zón“ a Nextbike do svých stanic. Obě služby nabízejí mapy, na kterých jsou zóny a stanice přehledně vyznačené.

 

3) Design

I zde jsou pro nás Rekola vítězem. Zatímco Nextbike kola působí poměrně masivně a neohrabaně, Rekola zákazníkům nabízejí elegantní design. Je ovšem nutné přiznat, že zde se pravděpodobně jedná o preferenci každého pohlaví nebo vkusu jedince. Nextbike jsou modrá, mohutná kola a Rekola elegantní, růžová s tenkými trubkami. 

 

Co se nás týče, Rekola jsou pořád jedničkou v poskytování prostředků pohybu po městě, ovšem Nextbike jsou velmi solidní konkurencí, která Rekola šlapou na paty.