Poradíme vám, jak načerpat energii z přírody formou léčivých odvarů

Jak se staráte o své zdraví? Už jste určitě načetli spoustu článků, jak se starat o své zdraví. Každý má svůj zaručený recept, který nemusí fungovat pro druhého. Ale léčivé odvary z léčivých bylin mohou využít všichni a každý si může najít „svou“ bylinu, která mu vyhovuje a která mu dokáže i pomoci.

skleněná konvice

Poradíme vás, jak si připravit zaručený léčivý odvar z bylinek. Nejlepší bylinky jsou samozřejmě ty, které si sami za slunečného počasí nasbíráme a na příhodném místě usušíme. Doporučuje se sušit spíše ve stínu na místě, kde proudí dostatečný vzduch tak, aby sušení probíhalo postupně. Ne každý ale má tu možnost si léčivky nasbírat, nezbývá než zajít do lékárny anebo do různých malých obchůdků, které se zabývají prodejem přírodní kosmetiky, bylinek, léčivých mastí apod. a kde vám také zpravidla umí poradit, která bylina je právě pro vás a váš problém vhodná.
šálek v dlaních

Bylinky jste usušili, nakoupili a co nyní? Hlavně klid a pohodu, tu nikde nekoupíte, tu si musíte sami vytvořit, jinak by léčení bylinami nemělo takový účinek. Sami cítíte, že je rozdíl ve slovech – uvařit si odvar, rychle ho zhltnout a běžet zase za svými povinnostmi. Nebo si v klidu a pohodě uvařit odvar, nalít do svého oblíbeného šálku, popíjet a přitom můžete přemýšlet, věnovat se sami sobě, konečně dočíst knížku, kterou stále odkládáte, přečíst časopis, „naložit“ se do vany plné voňavé pěny anebo jistě přijde na spoustu dalších příjemných činností.

A jak je to tedy s vařením bylinného odvaru? Jsou bylinky, jako např. meduňka, šalvěj, máta, tymián, které obsahují éterické oleje a vařením byste je zničili. Bylinky vložte do vyhřáté nádoby, kterou používáte pouze pro přípravu čaje anebo do vašeho oblíbeného šálku a zalijte vroucí vodou. Přikryjte pokličkou a nechte louhovat 10 až 15 minut. Poté bylinky sceďte a popíjejte horký či vlažný, hlavně odvar musí být vždy čerstvý, aby měl sílu. Anebo můžete zvolit jinou variantu, kterou doporučují skuteční znalci. Bylinky zalijete vroucí vodou a nádobu, ve které máte bylinky, vložíte do jiné větší nádoby, ve které se vaří voda. Musíte hlídat bod varu, protože voda se musí vařit velmi zvolna.

A rada nakonec – léčení bylinnými odvary může pomoci jen těm, kteří jsou této cestě nakloněni a věří v sílu čisté přírody.