Co když se vám zpozdí let?

Zpoždění letu nebývá nic příjemného. Člověk tak někdy zůstane trčet doma, někdy ale i na nějakém dalekém letišti. A zejména taková neplánovaná prodleva v cizině může být hodně nepříjemná, protože v cizích místech se člověk nejednou nemá kam vrtnout.
A proto je skvělé, že se na to alespoň v některých ohledech pamatuje. Takže slušné aerolinie své zbytečně čekající pasažéry alespoň občerstvují a umožňují jim kontakt s těmi, kdo by měli být o stávající situaci zpraveni, respektive jim zajišťují nocleh v hotelu, čeká-li se přes noc, a někdy i více.

křídlo v oblacích

V Evropské unii, v Norsku, Švýcarsku a na Islandu kupříkladu EU regulace 261/2004 jasně nakazuje, že mají lidé za dostatečně zpožděný let úměrně délce zpoždění i trasy od startu do cíle nárok i na finanční kompenzaci. Jež je nemalá, pohybuje se od 250 do 600 eur.
Takže člověka možná to dlouhé čekání ani tolik nebolí, když je o něj postaráno a navíc když mu přispějí docela příjemnou sumičkou.


Pokud mu tedy přispějí.
Protože je logické, že jsou situace, kdy se toto odškodnění nevyplácí právem, a jsou také případy, kdy se jenom nechce platit aerolinkám a ty se tak snaží se z oné povinnosti vykroutit. Aerolinie nejsou takto finančně postihovány v případech, kdy je na vině zpoždění

  • špatné počasí,
  • přírodní katastrofa,
  • bezpečnostní situace,
  • stávka třetí strany
  • a omezení letového provozu,

a nejednou se na tyto situace pokoušejí vymlouvat i tehdy, když se to nezakládá na pravdě. Případně zarytě nekomunikují a doufají, že se nakonec otrávení cestující tohoto svého nároku dobrovolně vzdají.
A má to člověk vzdát v případech, kdy ho letecký dopravce nechal na holičkách, nepostaral se o to, oč se postarat měl a mohl?
Rozhodně ne. Ani kdyby to mělo skončit až před soudem.

letadlo nad mrakodrapy

Je ovšem logické, že slušní lidé vesměs nemívají chuť, čas, energii a nejednou ani dostatečné schopnosti a sebedůvěru a moc se jim obracet na soud nechce.
A ani tak vlastně nemusí činit. Protože takový zpožděný let vyřeší ochotně za něj. Stačí se na tyto právníky obrátit a oni už se postarají, aby vše bylo tak, jak má. A provizi si vezmou jenom v případě, že z dopravce ony peníze vymámí, takže člověk nemůže tratit.
A pak jsou ty vzpomínky na ono dlouhé zpoždění přece jenom veselejší.