Když je pohyb nesnadný a cesta plná překážek

Co když se řekne slovo slabost, úzkost nebo deprese? Co si pod tím představíte? Pro lidi, kteří trpí depresemi a úzkostnými stavy je jakákoliv aktivita náročná, proto se jí snaží vyhýbat. Avšak do školy nebo do práce přestat chodit nemůžeme. Právě zde se naskýtá plno překážek, které tito lidé musí dennodenně překonávat.

unavená dívka
Život s depresí

Nejprve je třeba říci, že je rozdíl mezi depresí a tzv. „depkou“. „Depka“ je chvilkový stav, kdy ležíte na pohovce, cítíte se unaveně a nic se vám nechce, zatímco deprese je stav dlouhodobý.

Ze začátku se deprese neprojevuje jako deprese. Nejprve jde „pouze“ o únavu, která se člověku zdá po dni stráveném v práci nebo ve škole normální. Po určitém čase se však začínají objevovat i další psychické problémy jako například úzkost, strach, přes různé fobie, poruchy pozornosti, po sebenenávist vedoucí až k sebevraždě. Tyto psychické problémy jsou doprovázeny problémy fyzickými, které celou situaci dělají ještě těžší. Patří mezi ně například plačtivost, pocit tlaku na hrudi, nechutenství a vedou až k úplnému vyčerpání, kdy člověk není schopen ani vstát z postele.
muž ve smutku

Když deprese člověka pohltí, všechny činnosti, ať už byly jakkoliv pro daného jedince jednoduché, se v ten okamžik stanou těžce vykonatelné. Každý krok, který musíte udělat a každý člověk, se kterým musíme komunikovat, začne na člověka trpícího depresemi působit jako překážka, která mu brání v pohybu vpřed.

Jak tedy s depresí bojovat?

1.       Pokud vás deprese už pohltila, jediným řešením k nápravě je pobyt v psychiatrické nemocnici, kde na tyto problémy mají speciální programy. V mnoha případech tato možnost opravdu pomohla, a lidé, kteří byli z nemocnice propuštěni, žijí šťastný plnohodnotný život.

Ø  Lidé postižení depresemi však tuto možnost často zavrhují, protože si myslí, že je za tuto skutečnost společnost odsoudí a bude na ně pohlíženo jako na „blázny“. Nad takovýmito jedinci je třeba mávnout rukou a nic si z nich nedělat, protože to děláte pro sebe a proto, abyste se cítili dobře.

 

2.    sama s depresí  
V případě, že deprese ještě nepřevršila hranici snesitelnosti, je třeba navštívit psychologa či poradce a sdělit mu své problémy. Odborníci vám vždy rádi vyhoví a pokusí se vám pomoci.

3.       V žádném případě se nestraňte společnosti. Vyhledávejte jedince, kterým věříte a můžete jim říct cokoliv. Kamarád nebo kolega vám sice nedá řešení problému, ale vyslechne vás a třeba pocítíte i úlevu.

4.       Dělejte to, co vás baví a cítíte se při tom dobře. Zapomenete tak na to, co vás tíží a přijdete na příjemnější myšlenky.

5.       Naučte se mít se rád/a. Je to zvláštní, ale tato problematika je jednou z nejčastějších příčin depresí. Neberte si tedy urážky příliš k tělu a nehleďte na to, co o vás druzí říkají. Je to váš život a musíte si jej uspořádat tak, abyste byli šťastní především vy!

6.       V krajní nouzi si dejte něco sladkého. Potraviny obsahující vyšší množství cukru zvyšují hladinu serotoninu, tzv. hormonu štěstí.