Jak udržet optimální kvalitu vody v nádrži

Kyselost a zásaditost

Vůbec první krok, který je třeba zajistit, aby byla voda v bazénu připravena pro koupel, je kontrola a redukce hodnoty pH. Jinými slovy, zda není voda příliš zásaditá, nebo kyselá. Ideální stav je v rozmezí od 7,1 do 7,4. Hodnotu kyselosti či zásaditosti ověříme pomocí testeru, a pokud je třeba, sáhneme po vyrovnávacích prostředcích označených jako plus nebo mínus.
bazén na koupališti

Bazénová chemie

Zní to tak trochu odpudivě, zvláště v dnešní době, kdy se lidé spíše orientují na dary přírody, ale nesmíme zapomínat, že voda je médium pro rozmnožování různých nežádoucích mikroorganismů a řas. Pro koupání v uzavřené nádrži se stojatou vodou zkrátka musíme zasáhnout uměle a využít buď jednorázový způsob, tzv. chloršok, nebo postupnou, mírnou úpravu chlorovými tabletami, solinátorem s přídavkem mořské soli, anebo bezchlorový způsob očisty vody buď UV lampou, nebo ionizací.

Poperte se s řasami

Zatímco pH a chemická očista nežádoucích mikroorganismů představuje poměrně snadný způsob, tím náročnějším je odstraňování nánosů vodní řasy. Ta se tvoří na stěnách i na dně nádrže a barví vodu buď do odstínů zelené, nebo až žlutavé či načervenalé barvy. Po zajištění optimálního pH se řasy zbavíme algicidním přípravkem (buď pěnivým, nebo nepěnivým) a následně se řasa ze stěn musí odstranit mechanicky kartáčem a vysavačem. Doporučuje se řasu z vysavače odplavit přímo do odpadu, neboť by mohla ucpat filtraci.
plavecký bazén na závody

Filtrace

Filtrace může být buď kartušová ve formě papírové patrony, nebo písková. Oběma typy prohání tekutinu v nádrži speciální čerpadlo a čas od času se musí filtrační náplň čistit nebo měnit. Občas se stává, že voda bývá zakalena jemným mléčným zákalem, to jsou drobné částečky nečistot, které se ve filtru nezachytí a je třeba na ně použít vločkovač. Tím se nečistoty seskupí do větších chuchvalců a ty pak klesnou na dno, odkud se odstraní vysavačem, anebo se usadí ve filtrační patroně.