Jak správně nastavit jídelníček

V dnešní době je zdravý životní styl a strava velké téma, o kterém se diskutuje každý den. Internet, noviny i televize je zahlcena nejrůznějšími informacemi, takže je velice těžké vyznat se v tom, co je pro naše tělo vlastně správné. Téměř každý rok spatří světlo světa nový revoluční stravovací styl či dieta, které zaručují snížení hmotnosti a celkové zlepšení zdraví. Hubnutí a redukce tělesného tuku je stále velké téma. Spoustu lidí stále nedosahuje kýžených výsledků a ideální hmotnosti, jež je možné zjistit prostřednictvím bmi indexu, navzdory tomu, že vyzkoušeli již stovky diet.

ovoce a zelenina

Na začátku tohoto století se proklamovalo, že jsou to především tuky, které způsobují obezitu a nadváhu. V posledních letech je naopak velice trendy stravování “low carb”, při kterém konzumuje pouze omezené množství sacharidů za den. Existuje spoustu typů low carb stravování od těch nejpřísnějších, kdy se konzumuje pouze malé množství gramů sacharidů za den, až po volnější model, kdy je možné jíst až 110 gramů sacharidů za den. Lze tedy vidět, že stravní režimy se rok od roku proměňují a potom je těžké zorientovat se, co je to pravé pro vás.

zdravé jídlo

Vyvážený jídelníček

Pro zdravý a plnohodnotný život je zdravá a pestrá strava naprosto esenciální. Váš jídelníček by měl být bohatý na všechny živiny a minerály. Jak toho tedy dosáhnout? Konzumujte především čerstvé a průmyslově nezpracované potraviny. Zaměřte se na především na ovoce, zeleninu, vejce, luštěniny, kvalitní maso mléčné výrobky. Rovněž nezapomínejte na kvalitní zdroje tuků, jako je například avokádo či ořechy.

Důležité je především mít správně nastavený poměr jednotlivých makroživin, tedy tuků, bílkovin a sacharidů. Některým jedincům bude vyhovovat přijímat větší množství tuků na úkor sacharidů. Pro někoho to může být naopak velká zátěž, takže pro tohoto člověka bude lepší udržovat denní příjem sacharidů vyšší. Záleží hlavně na tom, jaký stravní režim vyhovuje právě vám.