Bavlněný textil je praktický, ale především pohodlný

Módní trendy

Všimli jste si, jak módní trendy v odívání ovlivňují život natolik, že se mohou pohybovat od jednoho extrému do druhého? Příkladem takového postupu je období kolem roku 2007, kdy vrcholil trend nosit kalhoty šité do zvonu, s nohavicemi mnohdy dotýkajícími se povrchu země. Vzápětí se módní vlna otočila doslova vzhůru nohama, dnes většina z nás obléká kalhoty naopak těsně přimknuté k povrchu těla. Někdo dokonce vůbec neřeší, že jsou nepohodlné, že místy škrtí, a že nenápadně přispívají k rozvoji stresu.

trička na ramínku

V podobném duchu se nese i materiál oděvů. Zatímco se kolem nás propaguje ekologie, přírodní materiály, a tento styl zasahuje i do zemědělství, potravinářského průmyslu, dokonce i do stavebních a izolačních hmot (ekologické dřevostavby), v textilním průmyslu se jedná o opačný trend. Tam se propaguje tzv. funkční prádlo, kde kromě čisté vlny převažuje syntetika – polyesterová a polyamidová vlákna s příměsí elastomeru.

Nepřekonatelná bavlna

Propagátoři polyesteru odsouvají bavlnu do pozadí, neboť jim slouží jen jako příměs, kde syntetika převažuje. Jde sice o dobré termoizolační vlastnosti, ale z hlediska pohodlí a přirozeného kontaktu s přírodním materiálem je bavlna nepřekonatelná. Chcete-li se totiž cítit volní, svobodní, nespoutaní, a tak, aby vás oděv neobtěžoval, měl by být volný (nepříliš upnutý na tělo) a vzdušný. Vzduchový polštář mezi tělem a oděvem zároveň působí jako izolant a dodává pocit pohody.

bavlněná trika

Bavlněný textil Promotextile je tedy stále tím nejlepším, co můžete dopřát sobě i svým blízkým. Ať už se jedná o trička či mikiny, ležérní tepláky, kraťasy nebo kalhoty. Nebuďme tedy otroky módních vln a oblékejme se podle sebe, podle toho, jak se cítíme. Bavlněný textil je také velmi pestrý, lze jej opatřit nápisy, vzorováním, výšivkami, možností je mnoho a rozhodně není nutné lpět na syntetice. Ta má svá opodstatnění např. u outdoorové bundy, spacího pytle, batohu, kde plní hlavně praktickou funkci odolnosti vůči povětrnostním vlivům.