Jak sbalit lékárničku na cesty

Než začnete plnit cestovní lékárničku léky, dopředu si zodpovězte tyto otázky:

  • jaká je délka pobytu
  • jaké je místo pobytu
  • jakým způsobem budu trávit dovolenou
  • jaká je dostupnost lékárenské nebo lékařské péče

Podle odpovědí přizpůsobte vybrané přípravky. Před každou cestou také nezapomeňte zkontrolovat dobu použitelnosti jednotlivých léků.

Jako první zabalte do taštičky léky, které pravidelně užíváte. Spočítejte nebo odměřte kolik jich budete potřebovat, aby vám na dovolené nedošly. 

dovolená

Dále se doporučuje:

Přípravky na nevolnost

I když si myslíte, že na nevolnost netrpíte, buďte raději připraveni. V lékárně se zeptejte na tablety na nevolnost či cestovní žvýkačky.

Tip: tabletu si dejte zhruba hodinu před cestou, aby měla čas začít účinkovat

Tip: během dlouhého letu pravidelně procvičujte a protahujte dolní končetiny

Zažívací potíže

Asi nejčastější problém všech cestovatelů. Průjem, zácpa, nadýmání nebo pálení žáhy. Změna prostředí, režimu i stravy umí udělat své. Do cestovní lékárničky tedy přibalte živočišné uhlí, rozpustný prášek na průjem či tablety. A abyste případně stabilizovali střevní prostředí, přikupte i probiotika. 

Tip: v místě pobytu pijte jen balenou vodu a používejte ji i na čištění zubů

Na zácpu nejdříve vyzkoušejte babské rady jako procházky, dostatek tekutin, hrušky či švestky. Pokud to nepomůže, sáhněte po kapkách, čípkách nebo tabletách.

Alergie

Proti alergiím kupte volně prodejná antihistaminika. Kopřivka, sluneční vyrážka nebo štípance od komárů, to vše vás může potkat. 

Tip: přibalte také sprej s panthenolem a chladivý gel

prášky

Přípravky na oči

Oči dostanou pravděpodobně také zabrat. Ostré slunce, slaná voda a pyl z květin. Proto buďte připraveni. V lékárně zakupte umělé slzy, případně kapky s antibakteriální složkou a na výplachy borovou vodu.

Pozor na hmyz a klíšťata

Hmyz umí pěkně otrávit dovolenou. Nachystejte si na ně repelent nebo odpuzovací přípravek do zásuvky. Dále háček na klíšťata a dezinfekci. 

Nachlazení

Na rýmu doporučujeme nosní sprej a kapky. Na bolest v krku antibakteriální pastilky. 

Ženské potíže

Časté koupání může ženy potrápit gynekologickým zánětem. Pro tyto případy přibalte vaginální tobolky nebo čípky na mykózu.

Samozřejmostí je teploměr, náplasti a sterilní obvaz. Hezkou dovolenou