Bretaň – nedoceněné zlato Francie

Bretaň je jedním z regionů Francie, avšak pokud se tam vypravíte, budete si připadat jako v úplně jiné zemi. Kultura i mentalita lidí se totiž naprosto liší od té Francouzské a mají zde velmi silné regionální cítění. Na každém kroku najdete spoustu odkazů na Bretaň v podobě vlajek, samolepek a různých oslavných nápisů. Udržují se zde také různé původní tradice, které jsou zde součástí běžného života.
Ostrov svatého Michala v Bretani
V Bretani vás spousta věcí opravdu překvapí. Třeba to, že má svůj vlastní jazyk. Vlastně hned dva. V západní Bretani (jinak Dolní Bretaň) se vždy mluvilo bretonsky, keltským jazykem. Ve východní Bretani (Horní Bretaň) se vždy mluvilo románským jazykem, který je velice podobný Francouzštině. Bretaň je známá především kvůli tomu, že je plná přírodních krás. Mocná skaliska na pobřeží, o které se tříští vlny, neustálé kapky deště, mohutné stromy s hustým mechem a břečťanem.
Pokud se chystáte do Bretaně a chcete navštívit místní památky, pak určitě nezapomeňte na hlavní město Rennes. Jedná se o hlavní město provincie, které má více než 200 tisíc obyvatel. Další město, které stojí za návštěvu je město Brest. Jedná se o přímořské město a velký přístav. Město bylo v průběhu bitvy o Normandii z velké části zničeno a jednou z mála památek, která se dochovala, je hrad a věž Tanguy. Cílem vašeho výletu ale především bude Océanopolis – vědecké centrum, které se věnuje oceánům. Uvidíte zde 50 akvárií.
Maják nad mořem
Pokud se do Bretaně vypravíte na dovolenou, určitě se nebojte ochutnat místní kulinářské speciality. Třeba rybářský přístav Cancale je proslulý ústřicovými líhněmi a muzeem, zaměřeným právě na chov ústřic a korýšů. Techniky pro změnu zase zaujme přílivová elektrárna Rance, která využívá příliv a odliv.
Bretaň je prostě turisty téměř neobjevený kousek země s malebnou přírodou, příjemnými lidmi a neustálým deštěm. Na ten si však velice rychle zvyknete, deštivé počasí k této zemi prostě patří.