Zimní zahrada pro radost

Pokud hned na začátku stavby svého vysněného domu plánujete mít zimní zahradu, tak to je velká výhoda. Protože pokud si pořizujete nebo budete pořizovat zimní zahradu k už postavené nemovitosti, mohou s tím být spojené mnohé omezení, například kvůli kovové konstrukci a sklonu střechy.

Zimní zahrady se začaly realizovat už v 17. století. Především se v nich pěstovaly celoročně citrusy. Zahrady byly jiné, než ty dnešní. Zděné budovy s velkými okny byly neustále vytápěny, takže náklady byly vysoké a mohli si je dovolit jen zámožní lidé.

Při plánování zimní zahrady je dobré mít mít ujasněnou představu, jak bude vypadat. Je dost důležité, pokud bude přímo spojená s domem, aby působila harmonicky. Zimní zahrada byla a je vždy něco výjimečného a pobyt v ní, by vám měl vždy přinášet pohodu a potěšení. Nelitujte investic, oplatí se vám to. Bude na vašem zvážení, jestli skla budou speciálně upravená, multifunkční.

Taková, která ochrání rostliny před chladem a i před prudkým sluncem. Skla budou nerozbitná a měla by mít kvalitní tepelnou izolaci. Je důležité, aby se zimní zahrada dostatečně větrala. Okna mohou být výklopná nebo otočná, dveře jednokřídlové, dvoukřídlové i otočné. Stěny volíme svislé pevné, případně posuvné. Větrání může být automatické nebo ruční. Pak je důležité udržovat zimní zahradu v čistotě.

Je jen na vaší představě, jaký tvar zimní zahrada může být:
v čtvercová
v obdélníková
v polokruhová
v rohová
v kombinovaná

Střechy zimních zahrad jsou též důležitým prvkem. Jedinečným prvkem může být i posuvná střecha, která po odsunutí umožní reálný pobyt v přírodě. Ale nezapomeňte, že tento model musí svírat 90° a otevíratelné mají být minimálně dva panely vedle sebe.

Příklady tvarů střech u zimních zahrad:
v sedlová
v pultová
v pultová kombinovaná (pevná a posuvná)
v s valbovými stranami a příčným rohem
v s brázděnou střechou čtyřrohou
v s brázděnou střechou segmentovou
v viktoriánská s vnitřním rohem nebo 90° rohem
v s rohovou střechou ve tvaru javorového listu a s rohovým spojením
v s motýlkovitou střechou – obrácený sklon s úžlabím uprostřed, se dvěma pevnými pásy po stranách

Aby zimní zahrada plnila svou funkci, musí být dobře izolovaná. Na zimní zahradu se výborně hodí dvojitá skla se vzduchovou náplní nebo trojitá skla plněná interním plynem. Tyto výrobky, díky nejmodernější technologii, jsou dokonalé. I když jsou tyto skla ve vyšší cenové skupině, úspornost tuto investici postupné vrátí.

Odborníci radí použít na svislé strany sklo, které dobře propouští teplo a na střechu skla nepropustná. Výhodou pro zimní zahrady je skutečnost, že i nízké zimní slunce, které se opírá do svislých skel, tak výrazné přispívá k tepelné pohodě v zimní zahradě.