Reálné možnosti betonových plotů z prefabrikátů

Pořídili jste si pozemek, dům nebo chatu, anebo jste je získali v rámci dědického řízení a čeká vás jejich rekonstrukce včetně oplocení? Pak máte v zásadě dvě možnosti – buď pozemek oplotíte tak, aby vám poskytoval perfektní výhled, anebo se uzavřete do vlastního soukromí. Výhled do krajiny někde na polosamotě či v prostředí, kde dobře vycházíte se svými sousedy, je jednou z věcí, kterou na bydlení na venkově obdivujeme, tehdy postačí prostory obehnat živým plotem či pletivem nebo dřevěnými plaňkami a vytvořit si romantické prostředí, vysněné z pohádek. Ne vždy se však život pohádkám podobá a mnohdy je žádoucí spíše to soukromí. Uzavřené před okolím, pečlivě střežené neprůhlednou clonou. A tehdy se dostáváme k situaci, jakým způsobem to provést.

cihlová zeď

Jistou možností jsou v dnešní době betonové ploty z prefabrikátů. Jsou to svým způsobem montážní stavebnice, sestávají z plochých železobetonových panelů a sloupků a staví se velice rychle. Specializovaná firma to zvládne v řádu hodin či dnů, samozřejmě v rozsahu velikosti parcely. Největším úskalím bývají hlavně dvě věci: Tou první je příprava terénu, hloubení základů pro sloupky, což může být problematické u terénu velmi členitého (kopcovitého) anebo v místech s velmi tvrdou zeminou, kameny, skalisky atp.

zeď s břečťanem

Druhé úskalí spočívá v hmotnosti samotného materiálu, stěží si poradíte sami, pokud chystáte plot do dvoumetrové výšky a budete zvedat panely až takto vysoko. Každý z nich váží přes sedmdesát kilo, navíc musíte pracovat precizně, přesně zasouvat panely do drážek ve sloupcích a dbát o to, aby žádný komponent neupadl na zem z větší výšky, aby se nerozlomil.

Jistou výhodou tohoto řešení je cena betonových plotů, ta je v porovnání s kameny či zdivem nižší, navíc nepotřebujete vyhloubit základovou rýhu, která je potřebná u každé klasické cihlové zdi.