Pořádně se vyspěte


Abychom vůbec mohli přes den fungovat, potřebujeme se nejdříve pořádně vyspat. Většina z nás potřebuje osm hodin nerušeného spánku. Pokud tomu tak není, naše tělo se sice jakžtakž na čas přizpůsobí, avšak hlava se přestane rychle soustředit. A my tak začneme nejen čím dál častěji chybovat, ale odnese to i naše zdraví.

Číslo pro ideální lidský spánek neexistuje. Většina z nás spí méně než osm hodin denně, i když devět lidí z deseti potřebuje právě osmihodinový spánek, aby přes den správně fungovali. Každý, kdo si spánek odpírá, se vystavuje zbytečnému riziku. Typickým příznakem spánkové deprivace je například únava, porucha soustředění, zhoršená paměť, ale také sklon k poruchám nálady, které mohou vést až k depresím. Nedostatek spánku může způsobit také vážné zdravotní komplikace. Když se málo vyspíme, může se nám narušit metabolismus i imunita, což může mít za následek srdeční choroby, obezitu, redukci plodnosti, cukrovku, rakovinu a řadu dalších onemocnění. Dokonce ti, kteří spí méně než sedm hodin denně, mohou mít zvýšené riziko úmrtnosti.

Nedostatek spánku ohrožuje nejen naše zdraví, ale i náš zdravý úsudek. Čím méně spíme, tím se zhoršuje náš denní výkon. Většině z nás by přitom pomohla krátká poobědová siesta, která zlepšuje pracovní nasazení i soustředění. Tento krátký spánek však nenahradí spánek noční. V noci relaxuje nejen náš mozek, ale uvolňuje se i svalstvo. Celé naše tělo potřebuje vypnout a zregenerovat se do dalšího dne.

Pro kvalitní spánek je dobré uléhat v pravidelnou večerní dobu, na noc nejíst těžká jídla, nepít alkohol ani kofein. Spánku také může bránit puštěná televize, osvětlení z počítače i mobilní telefon, proto je dobré se těchto rušivých elementů vyvarovat. A i když nám spánek zabere přibližně třetinu života, každý z nás by si pro něj měl najít dostatek času, protože si tak prodlouží život!