Proč si dopřát častěji slunečnicová semínka

Aminokyselina Tryptofan – lidské tělo je natolik složitý komplex prvků, látek a biochemických a biofyzikálních dějů, kde každá drobnost má velký význam pro fungování celku. Můžeme si své vlastní tělo představit jako jednotu, která má určité podobenství s jednotou všech živých bytostí. K tomu, aby naše buňky správně fungovaly, je zapotřebí výživa v podobě čerstvého vzduchu, dostatku pohybu a správně fungujícího lymfatického a krevního řečiště, a samozřejmě optimální stravy.

rostoucí slunečnice

V té musí být zastoupeny všechny tzv. esenciální aminokyseliny, které si naše tělo nedokáže samo vytvořit, a mezi nimi je také velmi důležitá aminokyselina Tryptofan. Potřebujeme ji k mnoha dějům, mimo jiné i k tvorbě Serotoninu a Melatoninu. Deficit těchto hormonů se projevuje např. nespavostí, podrážděností, mizernou náladou, hlubokými depresemi a úzkostmi. A právě slunečnicová semínka jsou skvělý způsob, jak Tryptofan doplnit, obsahují jej totiž velké množství.

včela na slunečnici

Hořčík – nedostatek hořčíku je bohužel v dnešní populaci velmi častý, je to způsobeno nešetrným pěstováním zemědělských komodit, zejména nevhodnými hnojivy, kde převládají ta levná kvůli vysokým výnosům. O dražší hnojiva s obsahem hořčíku není takový zájem, a tak není divu, že mnoho potravin obsahuje až téměř o polovinu méně magnézia, než tomu bylo před pár desítkami let.

Vyplatí se tedy vybírat šetrně pěstované potraviny (např. BIO, které nejsou ošetřeny herbicidy a pesticidy), a také vhodné zdroje pro doplnění hořčíku (a zároveň draslíku a fosforu) do organismu, jako jsou např. banány, luštěniny, ořechy, mandle, a také slunečnicová semínka. Ta jsou také výborným zdrojem potravy pro ptactvo v zimních měsících. Přikrmovat ptáky slunečnicí a nasekanými oříšky má svůj význam, neboť ubývá ptactvu přirozených zdrojů potravy díky nevyvážené zemědělské velkovýrobě (např. mnoho polí řepky na úkor obilovin atp.)